Home

Novinky

Rodézsky ridgeback

O nás

Naši psi: Berry

               Elisha
Spomíname: Cathy

Šteniatka

Šteniatko od nás

Úspechy našej CHS 

BARF

Ridgeback shop

Fotogaléria

Kontakt

Linky

RR na adopciu


Predstavte si,

čo si

o nás

musia myslieť!

Prídeme

zo samoobsluhy

s hŕbou vecí

- kurčatá,

bravčové,

pol kravy.

Určite

nás majú

za najväčšieho

lovca

na svete!


John Steinbeck

Backbarf.html

BARF - dôvody a výhody

Rovnako ako jeho predok vlk patrí pes k mäsožravcom, pričom vlk nie je výlučne požieračom len mäsa. Okrem ukoristených zvierat žerie vlk ovocie, byliny, lesné plody, trávu, červíky, hmyz a tiež aj výkaly bylinožravcov. Prevažne žerie vlk vysokú zverinu, kde zožerie všetko až na najväčšie kosti, väčšiu časť kože a srsti a časť obsahu tráviaceho traktu. Pri trávení celého zvieraťa dostáva vlk všetky pre neho dôležité výživové prvky: bielkoviny, tuky, minerály, vitamíny, enzýmy a balastné látky.

Pes má zuby mäsožravca

Pes má dodnes (tak ako vlk) zuby mäsožravého dravca. Vpredu na krají (vedľa predných zubov) na spodnej a hornej čaľusti má dlhé a ostré špičáky, ktoré slúžia na zachytenie a usmrtenie koristi.


Rad predných zubov medzi ostrými a dlhými špičákmi psovi umožňuje z mäkkých častí koristi

(z veľkého kusu mäsa) oddeliť (uhryznúť) kus.


Vzadu za dlhými špičákmi má pes na obidvoch  čeľustiach ostré (špicaté), ihlanom  podobné veľmi robustné stoličky, ktoré pri stisku pôsobia podobne ako efilačnénožnice. S týmito stoličkami dokáže pes (vlk) hravo rozdrtiť kosť, odhryznúť šľachy alebo väzy a samozrejmě tiež kus mäsa.


Zuby našich terajších psov sú dodnes totožnej stavby so zubami mäsožravého vlka. Z konštrukcie zubov psa vidíme, že nie sú predurčené pre trhanie trávy a že jeho ihlanovité stoličky nemôžu přežúvať trávu ani rozmelňovať obilniny a že určite niesú ani trocha přizpôsobené pre chrúmanie granúľ.


Pes má črevá mäsožravca

Črevo psa je ve porovnaní s bylinožravcami veľmi krátke, pretože od prírody sa pes má živiť surovou (prevážne) mäsovou stravou, ktorá je rýchlo (cca. do 24 hodín) strávená. Doba trávenia krmív termicky extrudovaných s prevahou obiľnin je obyčajne 3 až 4 dni.

Tieto faktá hovoria o  tom, že pes je mäsožravec a že prírodnému vzoru vzdialené krmivá (spravidla extrudované granule) zložená prevážne z obilovin a iných rastlinných zložiek nie sú pre výživu psa vhodné.

Priemyselne vyrábané hotové „kompletné krmivá“ sú oproti surovému mäsu v čreve príliš dlho (horšie sa trávia). Okrem nenezpečného zlenivenia čriev je vznikajúcí hnilobný povlak (na črevnej stene) živnou pôdou pre škodlivé baktérie, plesne a tiež pre vnútorné parazity (červy).

Na rozdiel od bylinožravcov nemá pes tráviace enzýmy v slinách a v porovnaní s nimi produkuje slín veľmi málo. Psie sliny sú veľmi riedke a slúžia ako kĺzací prostriedok pre potravu, ktorá u mäsožravcov pozostáva z väčších kusov. Žalúdok psa je v porovnaní s bylinožravcami veľmi veľký: 8 krát väčší ako žalúdok koňa prepočítaný na telesnú hmotnosť. Žalúdočné šťavy psa obsahujú 10 krát viac kyseliny soľnej ako má človek a s potravou v žalúdku má pH menej ako 1 (človek má pH 4-5). Spúšťačom produkcie žalúdočných kyselín je mäso.
Tieto fakty hovoria jednoznačne o tom, že pes je mäsožravec a kŕmenie potravou založenou na obilí je v tomto prípade absolútne nesprávne. Podiel obilia v granuliach spôsobuje psom značné problémy. Nevytvorí sa dostatočné množstvo žalúdočných kyselín, pretože chýba kľúčový spúšťač – mäso. Následne nie sú usmrtené baktérie, dochádza k nafukovaniu, torzii žalúdka a premnoženiu parazitov. Slinné žľazy sú preťažené tvorbou enzýmov potrebných na trávenie obilia, pretože v granuliach vyrábaných pri vysokých teplotách sotva nejaké enzýmy prežili a okrem toho tráviaci systém psov nie je stavaný na trávenie veľkého množstva rastlinnej stravy.
Varením sa v živočíšnych bielkovinách menia reťazce aminokyselín a z väčšej časti sa stávajú pre psa nevyužiteľnými. Bielkoviny sú po vare ťažko stráviteľné a strácajú veľké množstvo minerálnych látok. Aj keď sa skŕmi voda, v ktorej sa mäso varilo, z väčšej časti sú minerálie pre psa nevyužiteľné. Aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v surovom mäse, sú základom zdravého imunitného systému psa.
Tuk v granuliach sa konzervuje pomocou látok ako Ethoxiquin, BHA a BHT. Tieto konzervačné látky môžu poškodzovať biele krvinky, oslabovať imunitný systém a blokovať príjem glukózy. Pretože zvyšujú riziko nádorových ochorení sú pre ľudskú výživu zakázané. Omega-3 mastné kyseliny v granuliach úplne chýbajú, pretože sa nedá zabezpečiť ich konzervácia.
V lepšom prípade prežije pes na pohľad zdravo, žiaľ často prichádza k ochoreniam. Imunitný systém je oslabený nedostatkom enzýmov, aminokyselín, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín. Slinné žľazy sú preťažené a nefungujú správne, vytvára sa zubný kameň a chronický zápal v papuli, ktorý opätovne oslabuje imunitný systém.
Medzitým prichádzajú na rad rôzne diétne krmivá, aby potlačili ochorenie, ktoré je vyvolané kŕmením hotovou suchou potravou. Keby to nebolo smutné, mohli by sme sa nad tou iróniou zasmiať.




Výhody

• žiadny zubný kameň 
• žiadny nepríjemný psí zápach
• menej parazitov
• silný imunitný systém
• podstatne menšie množstvo trusu
• silné šľachy a väzivá
• lepšia muskulatúra
• uľahčenie pri artritíde
• menej rastových problémov
• drasticky znížené riziko torzie žalúdka
• pekná, zdravá, lesklá srsť

Čo je BARF?                 Dôvody a výhody             Predsudky a mýty                    Čím kŕmiť?                  Zakázané?

Prechod na BARF             BARF a my...                    Najčastejšie otázky                    Diéty                          Zaujímavosti