Naši psi: Cathy
Predstavte si,
čo si
o nás
musia myslieť!
Prídeme
zo samoobsluhy
s hŕbou vecí
- kurčatá,
bravčové,
pol kravy.
Určite
nás majú
za najväčšieho
lovca
na svete!
John Steinbeck
Naši psi: Cathy
Predstavte si,
čo si
o nás
musia myslieť!
Prídeme
zo samoobsluhy
s hŕbou vecí
- kurčatá,
bravčové,
pol kravy.
Určite
nás majú
za najväčšieho
lovca
na svete!
John Steinbeck
Prechod na BARF
Existuje viac spôsobov, ako prejsť z kŕmenia granulami na kŕmenie prirodzenou surovou stravou. Každý pes je originál, každému môže vyhovovať iný spôsob:
1.Postupné pridávanie mäsa do granúl a znižovanie dávok granúl: Tento spôsob sa zdá menej vhodný, lebo granule a mäso majú iný čas, potrebný na trávenie, takže sa nadmerne zaťažuje žalúdok a tráviaci systém.
2.Jeden mliečny deň, druhý deň podávame surové mäso
3.Jeden deň hladovky a prechod na surové mäso.
Niektorí psi môžu mať pri prechode na Barf redšiu stolicu, čo sa väčšinou po niekoľkých dávkach a správnom kŕmení mäsovými kosťami upraví.
Prvý týždeň sa odporúča kŕmiť chodou svalovinou, mäso môžeme dávať pomleté alebo ho nakrájať na malé kúsky, časom na väčšie. Kosti a mäso do jedálnička zaradíme až druhý alebo tretí týždeň podľa toho, ako si pes zvyká. Ak psovi surové mäso „nevonia“, môžeme ho zo začiatku krátko povariť a postupne ho varíme menej. Zeleninu je najlepšie podávať rozmixovanú na jemno, aby sa narušila jej bunečná štruktúra, väčšie kúsky zeleniny a ovocia pes nestrávi.
Rady do začiatkov:
Spočiatku (prvé 2 týždne) podávame chudšie hydinové mäso a dávky zozdelíme do viac porcií (3-4). Starším psom, ktorí boli dlhšie kŕmení prevážne hotovými krmivami (konzervy, granule), ktoré obsahujú umelé ochucovadlá môžeme v prvých dňoch mäso krátko (2-5 minút) povariť, aby si jeho chuťové buňky a trávenie zvykli. Krátko povarené mäso na povrchu mierne obelie, stuhne a zmení svoju typickú vôňu surového mäsa. Postupne mäso varíme kratší čas a pes si na surové mäso ľahšie zvykne.
Na psa spočiatku pri kŕmení dohliadame, aby nehltal. Spočiatku mäso krájame na menšie kúsky alebo plátky a postupne ich zväčšujeme na veľkosť, z ktorej odhryzáva alebo ho pred zhltnutím aspoň žuje (dôležité pre čistenie zubov aj pre posiľňovanie žuvacích svalov). Ak má pes problémový chrup, mäso mu umelieme.
Aj cez všetky opatrenia môže pes dostať hnačku alebo vracať. Ak sa tak stane, na nejaký čas sa vyhnete mäsu, po ktorém situácia vznikla a vráťte sa na začiatok – k chudému netučnému mäsu. Ak by bola hnačka veľmi úporná, nasaďte jeden den hladovku a potom dajte jeden deň rozvarenú ryžu s chudým kuracím mäsom. Pre úpravu črevnej mikroflóry použite probiotickú pastu – napríklad Probican. Niektorí psi si nevedia poradiť s veľkým kusom mäsa alebo s rybou – mäso na niekoľkých miestach narežte a rybu rozrežte. Ak ani to nepomôže, musíte mäso nakrájať a postupne zväčšovať. Ak pes bezprostredne po jedle vracia a opäť potravu požiera, nebráňte mu v tom, je to normálne. Niekedy môže dôjsť k vracaniu, pretože psovi „nesadli“ nakrájané kocky mäsa, krájajte preto mäso radšej na plátky. Spočiatku môže mať pes problém so strávením zeleniny a tá potom z neho vyjde v nezmenenom stave. Zeleninu sparte alebo krátko povarte, časom sa to upraví.
Väčšina psov prechádza na kŕmenie prirodzenou potravou úplne bez problémov. V podstate platí, že čím kratší čas bol pes kŕmený výhradne granulami, tým je prechod jednodušší a rýchlejší. Šteniatka nemávajú problém vôbec.
Knihy o surovej výžive psov: